Kā pasargāt sevi no pavasara tuvumam raksturīgās saaukstēšanās?
Lai gan dienas jau ir manāmi garākas un tā vien gribas steigt baudīt pavasari, nedrīkstam aizmirst, ka laiku pēc drēgnajiem un tumšajiem ziemas mēnešiem tradicionāli uzskata par kritisku periodu, jo organisms ir krietni iztērējis savas rezerves, tam trūkst vitamīnu un katra saaukstēšanās epizode novājina imūnsistēmu.
Padomos, kā varam stiprināt savu imūnsistēmu ar vienkāršu, bet iedarbīgu aktivitāšu kompleksu, dalās medicīnas centra “Nucleo” speciālisti.
Fiziskās aktivitātes un norūdīšanās tonusam
Viens no labas veselības stūrakmeņiem ir fiziskas aktivitātes. Tās katram jāizvēlas pēc patikas un iepriekšējās sagatavotības - vai tā būtu nūjošana, skriešana vai vienkārši aktīvas pastaigas svaigā gaisā. Iekļaujot savā ikdienā regulāras fiziskās aktivitātes, biežāk veicinām arī spēju atslēgties no darba un mājas rūpēm, kas nāk par labu vispārējai labsajūtai. Tāpat organisma izturību pret nelabvēlīgu ārējās vides faktoru iedarbību palielina norūdīšanās. Ar to parasti saprotam paaugstinātu spēju pretoties dažādām temperatūras svārstībām, ko var panākt ar gaisa, saules un ūdens procedūrām. Gaisa procedūras nav nekas cits kā atrašanās svaigā gaisā. Piemēram, kādam varbūt būs piemērota gulēšana pie atvērta loga ne tikai vasarā, bet arī ziemā un pavasarī, biezās segas nomainot pret plānākām un ar laiku apsedzoties tikai ar palagu. Vienkāršāks risinājums ir biežāk vēdināt telpas, kurās ilgstoši uzturamies.
Visa pamatā - sabalansēts uzturs
Ja fiziskās aktivitātes minētas kā viens no veselības stūrakmeņiem, kā otru līdztekus nedrīkst aizmirst uzturu. Ēdienam jābūt daudzveidīgam - maltītēs jāiekļauj dārzeņi, augļi un zaļumi, kas ir bagāti ar vitamīniem, mikroelementiem un darbojas kā antioksidanti. Uztura kontekstā svarīgi ir lietot arī pietiekamu daudzumu ūdens. Zināms, ka vasara un karstās dienas ir laiks, kad organisms dabiski tiecas dzesēt slāpes ar ūdeni un uzņemt to lielākā daudzumā, savukārt aukstajā laikā tā vien vilina tase silta dzēriena - kafija vai tēja, kas nevar kalpot par aizstājēju, izraisot dehidratācijas risku. Pietiekama ūdens uzņemšana ne tikai palīdz uzlabot šūnu darbību un izvadīt no organisma toksīnus, bet arī veicina siekalu veidošanos. Tās satur imunglobīnu (IgA) un pilda vienu no pirmajām aizsardzības funkcijām pret slimībām un infekcijām.
Saglabājam līmenī - D vitamīns
D vitamīns ir universāls vitamīns, kas nepieciešams ļoti daudziem procesiem organismā, tai skaitā, lai veicinātu normālu imūnsistēmau. Eksistē trīs galvenie vitamīna D avoti — saules gaisma, vitamīnu preparāti un uztura produkti. Ar pārtiku mēs to saņemam pavisam maz, tāpēc cilvēkiem, kuri neiekļauj savā ikdienas ēdienkartē lasi, garneles, austeres vai ikrus, papildus jāuzņem vitamīns D ar tiešajiem saules stariem un aptiekas preparātiem. Tā kā vitamīns D ir taukos šķīstošs, jāņem vērā, ka kapsulas ar eļļas šķīdumu ir efektīvākas par tabletēm. Labākai aktīvās vielas asimilēšanai preparātu vēlams lietot ēšanas laikā.
Miers un atpūta balansam
Un, protams, atpūta - ne tikai pašsajūta, bet arī visa organisma spēja normāli darboties ir ļoti atkarīga no kvalitatīva miega nakts stundās, kas pieaugušam cilvēkam ir nepieciešams vismaz 7 stundas. Ja izvēlaties naktī gulēt ar aizvērtiem logiem, pirms gulētiešanas telpas labi jāizvēdina. Labākais miegs ir klusumā un tumsā, kā arī ieteicams vismaz pusstundu pirms gulētiešanas neskatīties dažādos ekrānos - spilgtie datora, televizora, kā arī tālruņu un planšetdatoru ekrāni nelabvēlīgi ietekmē spēju aizmigt un izgulēties. Labs noskaņojums, emocionāls komforts gan darbā, gan mājās ievērojami paaugstina organisma aizsargspējas pret slimībām.